7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi, Selçuk Üniversitesi, KONYA, 2017

7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi, Selçuk Üniversitesi, KONYA, 2017

Türkiye`nin en büyük öğrenci kongresi olma özelliğine sahip 7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi, 3-5 Mayıs 2017 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinin ev sahipliğinde, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından gerçekleştirildi. Organizasyonun Genç-ZMO üyeleri tarafından hazırlandığı 3 gün süren Kongreye, 46 üniversiteden 800`e yakın öğrenci katıldı. Kongrede, 37`si sunum 231`i poster olmak üzere 268 bildiri sunuldu. 7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinde ulusal tarımı kalkındırmak için gerekli planlar ve fikirler paylaşıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını  ZMO Genç Öğrenci Topluluğu Başkanı Burak Özsoy yaptı. Özsoy konuşmasında, şimdiye kadar Selçuk Üniversitesi`nde ziraat alanında en kapsamlı programın ‘UTOK 7` olduğunu dile getirdi. Ülke tarım sorunlarının ele alınacak bir program olması yönünden de çok önemli bir kongre olduğunu söyleyen Özsoy, “Selçuk Üniversitesi şimdiye kadar ülkenin ihtiyacı olan tarımcı insanları yetiştirmiştir. Bu kongrenin ülkemize ve tarıma faydasının olmasını diliyorum” dedi.

7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı ve ZMO Konya Şube 2. Başkanımız Prof. Dr. Süleyman Soylu‘da konuşmasında,  tarımın bölgenin ve insanların kalbinin attığı bir yer olduğunu ifade etti. Konya`da tarımın çok önemli bir sektör olduğunun da altını çizen Soylu, “Türkiye`de tarımsal eğitim 171 yıl önce başladı. Tarım, günümüzde sanayileşmeyle birlikte bugünkü küresel ticaretin en önemli ve startejik sektörlerinden biri olmuştur.” dedi.

ZMO Konya Şube Başkanı Celil ÇALIŞ konuşmasında “Ziraat Mühendisliği mesleği geçmişte olduğu gibi günümüzde de önem arz etmektedir,  gelecekte de bu önemini korumaya devam edecektir. Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tarım dünyada ihmal edilemeyecek tek meslektir. Güçlü Türkiye‘nin temelini güçlü tarım oluşturmaktadır. Öğrencilerin ne ihtiyacı varsa karşılamaya hazırız. Bu kongre Türkiye tarımı açısından çok önemlidir.” dedi. Başkanımız konuşmasının sonunda düşünüp, çalışıp tarıma büyük destek vermeleri için öğrencilerden teminat sözü aldı.

Kongrede ZMO GENÇ orkestrasının sunduğu konserler de katılımcılara güzel anlar yaşattı.

Programa KTO Karatay üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yrd. Fevzi TOSUN, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin ÇEVİK, Sanayi Odası Başkanı Memiş KÜTÜKÇÜ, tarım paydaşı kurum ve kuruluşların temsilcileri, S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Leave a Comment

Event Details