Dijital Dönüşümün Psikolojisi

dijital dönüşümün psikolojisi

Dijitalleşme ya da son dönem dönüşümün teknoloji boyutunu her yönüyle ele alırken, tüm değişim sürecinde hayatta kalma stratejileri farklı olan insanı ve dönüşüm sürecine etkisini nasıl düşünmeliyiz?

Belli bir kurallar seti içerisinde ve başarıyla ilerlerken bir dönüşümü istemek ve bir başarıya dönüştürmek için gereken doğru yaklaşım nedir?

Böyle bir dönüşümü gerçekleştirmek için psikoloji, felsefe ve belki de süreçlerimize pek dahil etmediğimiz diğer temel bilimlerden (biyoloji, kimya, matematik) nasıl istifade edebiliriz?

Erkan Yıldırım
https://www.linkedin.com/in/erkan-yildirim-a113b82/

alwiser Dijital Dönüşüm Yönetim Danışmanlığı şirketinin kurucusu ve bir “IoT” platform teknoloji girişimi olan Medron Technology’nin ortağıdır. Yeni nesil yıkıcı teknolojiler üzerine konuşmacılık, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır.

1V1Y.com ve trendyol.com e-ticaret şirketlerinin kuruluş ve gelişim aşamalarında üst düzey yöneticilik görevini üstlenmesinin ardından, Boyner Grup’ta Beymen GMY olduğu dönemde Beymen Dijital Dönüşüm Programı’nın oluşturulması ve icra edilmesinden sorumlu olmuştur. Önceki yıllarda Mercedes-Benz ve Danone Türkiye şirketlerinde yöneticilikler yapmıştır. Dijital dönüşüm programlarının oluşturulması ve kurgulanması, yeni nesil ezber bozan yetkinlikler ve girişimci yeni organizasyonel yapılara dair stratejilerinin oluşturulması aşamalarında danışmanlıklar yapmakta, yönetim ekipleri için programlar yürütmektedir.

Dr. H. Ulaş Özcan
https://www.linkedin.com/in/hulasozcan/

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, örgütsel psikoloji alanında insan davranışının psikometrik modellemesi ve öngörüsü üzerine yoğunlaştı. Bu çerçevede, Örgütsel Davranış alanında doktora derecesini Transformasyonel liderlik, psikolojik sermaye ve performans üzerine yazdığı tezle aldı. Paralelinde, insan davranışının ilişki aralığında yansımalarını çalışmalarına ekleyebilmek amacıyla, Avrupa Aile ve Evlilik Terapileri Derneği’nden onaylı “İlişki Terapileri” eğitimini Dr. Murat Dokur süpervizörlüğünde tamamladı.

Akademik çalışmalarını iş dünyasıyla entegre etmek amacıyla 10 yıl boyunca, Starbucks, Kordsa Global, Ericsson gibi global ölçekli şirketlerin İnsan Kaynakları ve Eğitim birimlerinde görev aldı. Yine aynı seneler içerisinde, çalışan/yönetici davranışları üzerindeki çalışmaları ile yurtiçi ve dışında birçok projeye dahil olarak ve Türkiye’nin önde gelen birçok kurumuna, davranışın psikometrik modellemesi üzerine projeler gerçekleştirdi ve eğitimler verdi.

Dr. Özcan 2009 senesinde şirket, yöneticileri ve çalışanlara yönelik yetkinlik, yetenek, beceri ölçme ve geliştirme hizmetlerini ‘bilimsel ilke ve yöntemler’ doğrultusunda yapılandırmak amacı ile InsightFactor’ü kurdu. 2009’ dan bu yana InsightFactor çatısı altında. Akademik çalışmalarını AKIŞ DENEYİMİ üzerine yoğunlaştırarak yeni bir yaklaşım olan Akış Zekası (FlowQ) kavramını oluturdu ve 2017 yılında FlowQ Yetenek Yönetim Sistemleri A.Ş.’yi kurdu. 21 dilde hizmet veren FlowQ sistemleri ile “130’dan fazla ulusal ve uluslararası kuruma örgütsel davranış alanında danışmanlık yapan Dr. Özcan, halen İstanbul Şehir Üniversitesi Dr. öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans seviyesindeki öğrencilere dersler vermekte, araştırmalarına ve danışmanlık çalışmalarına devam etmektedir.

Davranış bilimini iş dünyasına entegre ederek çalışan Dr. Özcan’ın geliştirdiği birçok psikometrik araç bulunmaktadır. Dr. Özcan’ın mesleki uzmanlık ve ilgi alanları liderlik, yetenekli çalışanların özellikleri, fark yaratan çalışanların özellikleri, nöropsikolojik testlerin işe alımda kullanımı, kurumsal iklim ve duygusal zekadır.

Leave a Comment

Event Details