Hakkımızda

Kongre Ana Teması

İlki 2011 yılında düzenlenen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin onuncusunu Diyarbakır’da gerçekleştireceğimizden dolayı büyük bir heyecan duymaktayız. Onuncusunu düzenlediğimiz için sembolik olarak ayrı bir önemi bulunmaktadır. Çünkü Diyarbakır’ın on bin yıllık bir tarım geçmişi bulunmaktadır.

Anadolu’nun en eski köy yerleşmelerinden biri olan tarımcı köy topluluklarının en güzel örneğini veren Ergani yakınlarındaki Çayönü Tepesi, günümüzden 10.000 yıl önceye tarihlenmesi ile sadece bölge tarihimize değil Dünya uygarlık tarihine de ışık tutmaktadır. Çayönü, insanların göçebelikten yerleşik köy yaşantısına, avcılık ve toplayıcılıktan besin üretimine geçtikleri “Neolitik Devrim” olarak da bilinen teknolojik yaşam biçimi, beslenme ekonomisi ve insan doğal çevre ilişkilerinin tümü ile değiştiği kültür tarihi ile ilgili buluşlarda bir çok ilki de içeren canlı ve ilginç bir yerleşmedir. Yabani buğday, mercimekgiller gibi bitkilerin tarıma alınması, koyun ve keçinin evcilleştirilmesi ile Çayönü bilim dünyasında önem kazanmıştır.

Geleceğin Ziraat Mühendislerinin geleceği şekillendirecek projeleri ve çalışmalarını sunma imkanı bulacakları 10. kez düzenlenen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi on bin yıllık tarım tarihi bulunan Diyarbakır’ da üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Önemli Tarihler

Bildiri Özet Son Gönderim Tarihi: 13 Kasım 2020

Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 20 Kasım 2020

Bildiri Tam Metin Son Gönderim Tarihi: 4 Aralık 2020

Kongre Programı İlanı: 14 Aralık 2020

Kongre Kayıt Son Tarihi: 14 Aralık 2020

Son Yorumlar
  Arşivler
  Kategoriler
  • Kategori yok
  Ads
  Latest Posts
  Event Search